JelentéseEredeteSzófaja Példamondatok

in medias res

in medias res szó jelentése

Az 'in medias res' kifejezés latin eredetű, és jelentése "a dolgok közepébe" vagy "közvetlenül az események közepébe". Ez a fogalom a művészetben és irodalomban használt technika, amikor egy történetet nem a kezdeténél kezdenek el elmesélni, hanem közvetlenül az események közepén csatlakoznak hozzá. Tehát az olvasó vagy néző nincs tisztában azzal, hogy hogyan jutottak el az adott helyzethez, és csak később derül ki számára az előzmények. A 'in medias res' fogalmát gyakran alkalmazzák például epikus költeményekben vagy regényekben, amikor a cselekmény már folyamatban van, és a visszatekintések vagy emlékezetfoszlányok révén derülnek ki az előzmények. Ezáltal felkeltik az olvasó érdeklődését és fokozzák a feszültséget. Az 'in medias res' technika segítségével a szerző gyorsabban bevezetheti a cselekményt, és az olvasót rögtön az események közepébe sodorhatja, ami dinamikusabb és izgalmasabb hatást eredményezhet.

Értékeld a meghatározást!
(Pozitív: 0 / Negatív: 0)

A szó eredetete, etimológiája

A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!

Az "in medias res" szólatin eredetű és azt jelenti, hogy "a dolgok közepén". Ez a kifejezés az ókori görög drámákra vezethető vissza, amikor is a történet közvetlenül a cselekmény fő konfliktusának közepén kezdődött.

Az "in medias res" kifejezést először Horatius, a római költő használta, akinek műveiben a történetek közvetlenül a fontos eseményeknél indultak. A kifejezés jelentése azonban nem korlátozódik csak drámákra vagy irodalmi művekre – általánosabban is használjuk, amikor valami közvetlenül egy cselekmény közepén kezdődik.

Etimológiájában az "in medias res" latin nyelvi elemekből áll össze. Az "in" jelentése "bele" vagy "belül", míg a "medias" jelentése "középső". Tehát szó szerint fordítva azt jelenti, hogy "a dolgok közepén".

Szófaja és helyesírása

ragadványkifejezés

Példamondatok

1. A történet in medias res kezdődött, amikor a főszereplő már egy hatalmas összeesküvés közepén találta magát.
2. Az író úgy döntött, hogy a cselekményt in medias res indítja, hogy azonnal az akció közepébe dobja az olvasót.
3. A film első jelenete in medias res kezdődött, amikor a főhős egy autó üldözésébe kezdett.
4. Az epikus költemény a csata közepétől indulva in medias res kezdődött, hogy azonnal elkapja az olvasó figyelmét.
5. Az irodalmi mű a tragédia egyik legfontosabb pillanatában in medias res indult, hogy fokozza a drámaiság hatását.
6. A regény bevezetője helyett az író inkább in medias res kezdte elmesélni a cselekményt, hogy felkeltse az olvasó érdeklődését.
7. A történet in medias res kezdése nem csak izgalmas volt, de rögtön bemutatta a konfliktust is.
8. A film különlegessége az volt, hogy minden jelenet in medias res kezdődött, így mindig hirtelen és váratlanul kerültünk a cselekmény közepébe.
9. Az író mestere volt annak, hogy in medias res kezdje a történeteit, így mindig azonnal az események közepébe csöppentünk.
10. Az epikus költemény elindítása in medias res módon történt, hogy az olvasó rögtön a cselekmény közepén találhassa magát.

Rokonértelmű szavak

kezdve közepénél, közvetlenül a cselekménybe való belépéskor

Fonetikus átírás

[in meh-dee-ahs rehs]

Betűrendben közeli szavak

impulzív, impulzus, ín, in absentia, in flagranti, in medias res, in memoriam, in vino veritas, in vitro, in vivo, in_flagranti,